Artykuły

Tomik poezji o kotach Franciszka J. Klimka – Najpiękniejsze wiersze o kotach

Nie wiem czy wiecie, ale Kociara nie tylko opiekuje się kotami dając im jeść i tuląc je. Kociara również m.in czyta o nich. Jakiś czas temu na jednej z kocich grup jedna z osób napisała, że odszedł jej kot. Inna zaś w odpowiedzi napisała piękny, wzruszający  wiersz podpisany; autor: Franciszek Klimek. Postanowiłam poczytać o autorze i jego twórczości.  Tym o to sposobem dotarłam do tomiku poezji autora i go kupiłam. 

www.kociagromadka.pl

O autorze…

Franciszek Jan Klimek to krakowski poeta, który napisał około 400 wierszy o kotach. Zdobył wiele nagród. Współpracował z takimi czasopismami jak „Kocie Sprawy” czy „Kot”. Śpiewał w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, a następnie przez 11 lat związany był z Filharmonią Krakowską. Jego wiersze były publikowane w takich czasopismach jak: „Świerszczyk„, „Karuzela„, „Mucha”, „Kocie sprawy” i „Kot„. 

www.kociagromadka.pl

Najpiękniejsze wiersze o kotach 

O tomiku wypowiedział się Śp. Ks. Jan Twardowski: „bardzo mnie ujął swoimi wierszami i jakże interesująco odczytał moje! To wielka radość, że wywołuje się u drugiego człowieka twórcze inspiracje. Podobają mi się ogromnie, także jego wiersze poświęcone kotom. Naprawdę piękne, z puentą, przesłaniem, liryczne, smutne i wesołe. Zadedykowałem mu swoje trzy tomiki z podziękowaniem  za jego urocze wiersze”. 

Wiersze Franciszka J. Klimka są radosne, ale również bardzo wzruszające. Zrozumie je przede wszystkim ten kto kocha koty. Książka zawiera śliczne ilustracje kotów Uliany Lyndy.

www.kociagromadka.pl

Wiersz, od którego poznałam twórczość Franciszka Klimka:

Zapłacz
Kiedy odejdzie,
Jeśli cię serce zaboli,
Że to o wiele za wcześnie
Choć może i z Bożej woli.

Zapłacz
Bo dla płaczących
Niebo bywa łaskawsze
Lecz niech uwierzą wierzący,
Że on nie odszedł na zawsze.

Zapłacz
Kiedy odejdzie,
Uroń łzę jedną i drugą,
I – przestań
Nim słońce wzejdzie,
Bo on nie odszedł na długo.

Potem
Rozglądnij się wkoło
Ale nie w górę
Patrz nisko
I – może wystarczy zawołać,
On może być już tu blisko…

A jeśli ktoś mi zarzuci,
Że świat widzę w krzywym lusterku,
To ja powtórzę:
On wróci
Choć może i w innym futerku…

Dawno nie czytałam bardziej wzruszającego wiersza. 

Chciałabym żebyście podzielili się Waszymi emocjami związanymi z tym tomikiem jeżeli jest Wam znany. Jeżeli nie, to cieszę się, że mogłam pokazać Wam przepiękną poezję  o kotach. 

Pozdrawiamy 
Ola i Kocia Gromadka 

  • Nala Górna Flak

    Dzień dobry,
    znalazłam na Pani blogu świetną recenzję tomiku poezji Franciszka Klimka.Musimy rozejrzeć się za książką❤Mam malą prośbę,jeśli jest Pani jeszcze w posiadaniu tomiku może mi Pani sprawdzic i podać tytuł wiersza,który zaczyna się tak „Kotu potrzeba niewiele,Pogłaskać go tylko w niedzielę…”Syn znalazł wiersz w internecie bez tytułu a chce się go nauczyć na konkurs recytatorski.Będę bardzo zobowiązana.
    Pozdrawiam Natalia