Porady

Dom urządzony pod koty – Czy jest to możliwe?

Wielokrotnie zastanawiałam się jak stworzyć odpowiednie miejsce dla kotów
w 36 metrowym mieszkaniu. Czy dom może być urządzony pod koty?
Nie jest to najprostsze.

W tym wpisie chciałabym przestawić Wam kilka pomysłów na stworzenie przestrzeni dla kotów. Oczywiście na dużej powierzchni łatwiej jest zaaranżować miejsce na kocie gadżety, ale czasem jest to niemożliwe i trzeba sobie radzić tak, na ile pozwalają warunki.
Chciałabym dać Wam kilka porad i pomysłów zaczerpniętych w „własnego podwórka”. 

dom

Szczerze? W 2015 roku remontując mieszkanie i urządzając je, nawet materiał obiciowy kanapy wybieraliśmy taki, który nie będzie szeleszczący i drażniący kotów. Muszę powiedzieć, że wybraliśmy dobry. Po pierwsze nie kusi ich, a jak już raz od wielkiego dzwona zapomną się i zaczną przeciągać się na jej rogu, materiał w ogóle się nie zaciąga.

Drapak

Dobry drapak to podstawa. Nie musi być ogromny. Ważne moim zdaniem, żeby miał miejsce do leżenia poza oczywiście miejscami do drapania. Co my byśmy zrobili bez drapaka. Nasze koty na drapaku leżą, bawią się wspólnie i oczywiście używają do drapania. Kupiliśmy go w 2014 roku. Niebawem będziemy wymieniać na nowy, ponieważ nasz obecny ledwo żyje. Jeżeli nie masz już całkowicie miejsca na drapak taki stojący to polecam niewielkie drapaki tekturowe. Ich jedynym minusem jest to, że tektura pod wpływem drapania się kruszy i trzeba częściej sprzątać, ale meble uratują. 

dom

Różnego rodzaju zakamarki

U nas Kulka uwielbia się w nie chować. Nie wyobrażam sobie co by zrobiła gdybyśmy ich nie mieli. W takich zakamarkach ukrywają się przed odkurzaczem lub w momencie, gdy do domu przychodzi ktoś obcy. Myślę, że wiele kotów lubi się schować. Spróbujcie stworzyć chociaż jeden taki schowek dla Waszego kota.

Osiatkowany balkon z półeczką

I to moim zdaniem jest strzał w 10. Kulka z Preclem uwielbiają siedzieć na balkonie. Precel wspina się po siatce, wskakuje sobie na półeczkę. Postawiłam im również na balkonie taką małą drabinkę. Nawet Kulka na nią wejdzie, a ona bardziej jednak woli trzymać się ziemi.

Zabawki

Wygospodaruj chociaż odrobinę miejsca na „koci plac zbaw”. Chodzi mi tu o rozstawienie zabawek. Warto zainwestować w jakiś tunel, myszki z kocimiętką lub bez i wędki. Te nie są drogie. Wymieniłam akurat te, które u nas najlepiej się sprawdzają. U każdego mogą to być zupełnie inne zabawki.

Uwierzcie mi, mamy naprawdę mało miejsca, ale nie wyobrażam sobie, żeby nasze kociaki nie miały miejsca dla siebie i swojej przestrzeni do zabawy.

Oczywiście, jak zwykle wszystkie porady i opinie opisuję na podstawie własnego doświadczenia.

Pozdrawiamy
Ola i Kocia Gromadka