Książki

Książka „O czym myślą koty?” czyli naukowe podejście do kociego tematu

Witajcie moi Drodzy Czytelnicy w kolejnym tygodniu!
Jeżeli śledzicie mojego bloga to wiecie, że bardzo lubię czytać książki o kotach. Tym razem padło na
„O czym myślą koty” Thomas McNamee’a.

Jestem bardzo ciekawa czy ktoś z Was już ją czytał?

koty

O autorze 

Thomas McNamee jest absolwentem Uniwersytetu Yale, poetą, eseistą, stypendystą Gugenheim’a, autorem znakomicie przyjmowanych przez krytyków i czytelników publikacji o tematyce przyrodniczej, a przede wszystkim kociarzem. Był członkiem  rady dyrektorów Koalicji , a także jej dyrektorem Greater Yellowstone. Przez ponad 10 lat walczył o przywrócenie populacji Wilka Szarego do ekosystemu w Parku Yellowstone.
W swojej najnowszej książce pokazuje, jak widzi te fascynujące zwierzęta współczesna nauka,
oraz opowiada o życiu własnej kotki Augusty.

Od wydawcy

Oddajemy im własną poduszkę, ale czy naprawdę je rozumiemy? W swojej fascynującej opowieści Thomas McNamee rozszyfrowuje jedna po drugiej kocie tajemnice, przytaczając nieznane szerszemu ogółowi badania naukowców, a także powołując się na osobiste doświadczenia – kociarza ekstraklasy.

Czy ludzki i koci mózg działają identycznie? Czy koty są lepszymi od ludzi towarzyszami dla osób chorujących na depresję? I czy rzeczywiście do komunikacji z człowiekiem używają specjalnego języka, do każdego z nas zwracając się nieco inaczej?

„O czym myślą koty” to przewodnik po życiu wewnętrznym kotów dla wszystkich. Dla tych, którzy dopiero uczą się trudnej sztuki interpretowania kocich zachowań, i dla tych, którzy uważają się za jej arcymistrzów.

koty

Moja recenzja

Książka napisana jest bardzo ciekawie, choć chyba najtrudniej z tych, które czytałam do tej pory. Jest napisana językiem naukowym. Zawiera wiele informacji, których nie znalazłam w poprzednich książkach. Zawiera opisy badań naukowych. Nie ukrywam, że dość trudno było mi przez nie przebrnąć.
Bardzo wiele badań, o których jest mowa w książce była przeprowadzana właśnie na kotach w laboratoriach amerykańskich uniwersytetów. Jako, że jestem zagorzałą przeciwniczką testów na zwierzętach opisane procedury bardzo mnie dotknęły. Szczególnie opisy badań z lat 60′-90′. Co prawda próbowano znajdować domy kociakom, które jeszcze „nadawały się” do adopcji, ale przez laboratoryjne piekło przejść musiały. Niektóre testy są naprawdę okrutne i ich opisy nie są w cale przyjemne. Nie zrozumiem nigdy sensu przeprowadzania testów na bezbronnych stworzeniach.
Świetne jest to, jak autor opisuje uczucia i zachowania kotów na podstawie obserwacji swojej kotki.
Książka momentami jest wzruszająca i myślę, że każdy może odczytać pewne fragmenty osobiście.
Ja cały czas moje koty porównywałam do Augusty:)
Bardzo polecam książkę. Naprawdę warto przeczytać!

koty

Czy zastanawialiście się kiedyś „O czym myślą koty?” Ja bardzo często zastanawiałam się o czym myślała Nightka. Ona zawsze patrzyła na nas tak rozumnie, jakby wiedziała co się faktycznie wokół niej dzieje.
Każda kolejna książka o kotach to dodatkowa podpowiedź jak zrozumieć te cudowne istoty.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data premiery: 2018-06-06
Liczba stron: 352

Pozdrawiamy serdecznie 
Ola i Kocia Gromadka