Porady

Jak bawić się z kotem?

Witam Was moi drodzy czytelnicy!!! Dzisiaj chciałabym dać kilka wskazówek o tym, jak bawić się z kotem. Jest to bardzo ważne, a nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Uważają tak również osoby, które mają w domu więcej niż jednego kota. Kot nie zawsze zajmie się sobą. Ważne jest, aby zająć mu czas zabawą, chociaż kilka minut dziennie. Zabawa ma za zadanie nie tylko bawić, ale także uczyć, rozwijać i wychowywać. Jest to także sposób na przyjemne spędzanie czasu, pogłębienie kontaktu społecznego kociaka, a także rozwijanie i zaspokajanie jego kociego instynktu.

www.kociagromadka.pl

Nie pamiętam gdzie, ale kiedyś wyczytałam, że jeżeli bawimy się z kociakiem od samego początku, gdy jest malutki, to będzie się bawił do późnej starości. Potwierdzeniem tej teorii jest nasza Nightka. Pomimo tego, że ma 15 lat to i tak, gdy zobaczy kijek, wędkę lub myszkę z kocimiętką robią jej się oczy jak pięciozłotówki i zaczyna szaleć.

Kupujmy kotu zabawki

Wędki, myszki, piłeczki z dzwoneczkami to coś co koty uwielbiają, choć nie wszystkie. Pamiętajmy, że nie każda zabawka może się naszemu kotu spodobać. Przykładem chociażby jest sytuacja, kiedy kupiliśmy Preclowi sizalową myszkę, którą w ogóle nie chciał się bawić. Gdy po czterech miesiącach przyszła Kuleczka i przestała się wszystkiego wokoło bać, zrozumiała, że to zabawka. Do dnia dzisiejszego bawi się nią do tego stopnia, że myszka ma już wytargane oczy i poszarpany ogon:D

Wielokrotnie zdarza się, że najlepszą zabawką okazuje się najmniej przewidziany przedmiot: karton, koreczek, kapsel, gąbka, z którą trzeba uważać, żeby kot jej nie pogryzł i się nią nie udusił (najlepsze wyjście po prostu nie dawać). U Precla i Kulki jednymi z zabawkowych faworytów są patyczki kosmetyczne. Pod meblami mamy ich mnóstwo.

Gdy sąsiedzi nie mogą spać bo nasz mruczek buszuje w nocy…

Na to nie ma lekarstwa, ale najbardziej moim zdaniem sprawdzoną metodą jest zabawa z kotem przed samym spaniem. Po wyczerpującej zabawie kociaki są zmęczone i chodzą spać razem z nami. Bawimy się wtedy z nimi do momentu, aż całkowicie nie padną. Nie zawsze jest to jednak regułą. Czasem zdarza się tak, że po prostu nie mają ochoty na zabawę lub bawią się w dwójkę i całkowicie im to wystarcza. 

Bardzo ważne jest, aby w domu był drapak. Nie jest on tylko przedmiotem do drapania, ale także przedmiotem do zabawy. U nas drapak w roli zabawki sprawdził się znakomicie. Koty wariują na nim, aż miło patrzeć.

Moi drodzy ważne jest, abyśmy my sami swoim Futrzakom dawali dużo radości i umieli się z nimi bawić. Jeżeli natomiast chcielibyście, aby kociak w domu był szczęśliwszy weźcie od razu „dwupak”. Podwójne szczęście po obu stronach. Koty szczególnie młode uwielbiają się razem bawić. 

Pamiętajcie!!! Zabawa z kotem jest fajniejsza niż niejeden program telewizyjny i działa na nas antystresowo.

Jeżeli macie jakieś sugestie, pytania lub chcielibyście podzielić się Waszymi doświadczeniami w posiadaniu kota – śmiało piszcie będzie nam bardzo miło. 

Pozdrawiamy!

  • Mariusz

    Na nocne harce nie ma oczywistego rozwiązania, ale czasem warto przetrwać trudny okres, potem jest prościej

    • Nie ma, nie ma 🙂 Kulka i Precel mają już po pięć lat, a dalej szaleją w dzień i w nocy. Wszystko też zależy od dnia 🙂

  • Barbara Danuta Mo

    Zajrzałam przypadkowo i bardzo mi się spodobało. Pozdrawiam!