Porady

Wybór żwirku oraz pielęgnacja kociej kuwety – rady dla początkujących kociarzy

Wielu początkujących kociarzy i nie tylko, zastanawia się jaki wybrać żwirek. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żwirku różnych firm. Żwirki dzielą się na bentonitowe zbrylające się lub niezbrylające, zapachowe lub klasyczne bez zapachu, drewniany granulat oraz silikonowy.

www.kociagromadka.pl


Dla wielu osób jest ważne, aby żwirek nie wynosił się na łapkach lub w inny sposób z kuwety. Producenci często piszą w zaletach, że: „produkt nie wynosi się z kuwety”. Ale czy jest to możliwe??? Moim zdaniem nie. Przetestowane zostało przez nasze kociaki już bardzo wiele rodzajów żwirku i każdy z nich się roznosił. Owszem, jedne więcej, inne mniej, ale każdy bez wyjątku znajdował się poza kuwetą. Były to żwirki drogie, w średniej cenie lub niedrogie.

Na co zwracam uwagę przy wyborze żwirku???

Przy wyborze żwirku zwracam uwagę przede wszystkim na to czy dobrze pochłania zapach oraz na to czy dobrze się zbryla. Obie kwestie są bardzo ważne ponieważ pochłanianie zapachów z kuwety pozwala utrzymać czystość i higienę, natomiast dobre zbrylanie nie tylko pomaga w utrzymaniu czystości, ale to także oszczędność żwirku. Całkowicie nieopłacalne są żwirki, które nie mają cechy zbrylania się. Podczas wybierania z kuwety, grudka rozpada się, brudząc pozostały, czysty żwirek. Wówczas, po bardzo krótkim czasie cały żwirek jest do wyrzucenia. Gdy żwirek jest dobrze lub bardzo dobrze zbrylający się, na łopatkę nabierana jest tylko grudka nie brudząc pozostałego żwirku. 

Pomimo tego, że najczęściej kupuję żwirek zapachowy to przeważnie dodatkowo wsypuję pochłaniacz. Nie tylko pachnie, ale także zabija bakterie powstające w kuwecie. Bardzo dobrze sprawdza się pochłaniacz BenekPochłaniacz zapachów Versele-Laga Deodo, a także preparat SEPTIVIT.  Dobrze jest używać tego typu produktów. Nie tylko dla własnej przyjemności i wygody, ale także dla bezpieczeństwa naszych futerek. 

Kiedy czyścić kuwetę i wymieniać żwirek???

Kuwetę sprzątam codziennie, przeważnie jak wrócę z pracy lub wieczorem przed pójściem spać. Kot jest zwierzęciem, które lubi czystość, więc często się zdarzało, że nasze koty nie chciały skorzystać z kuwety, kiedy było w niej brudno. Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie (w zależności od czasu), wymieniam żwirek całkowicie i delikatnym płynem myję całą kuwetę. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie czystości, higieny i przyjemnego zapachu w mieszkaniu. 

Żwirek bentonitowy moim zdaniem należy wymieniać codziennie i wyrzucać do kosza na śmieci. Żwirek sylikonowy wymienia się raz na 2 -3 tygodnie i również wyrzuca się go do kosza na śmieci. Natomiast drewniany granulat sprząta się codziennie i można wyrzucać go do toalety ponieważ jest biodegradowalny i nie zapycha kanalizacji. 

Dobrze wiedzieć…

Przy większej ilości kotów, dobrze jest mieć więcej kuwet. Koty zazwyczaj dzielą się nimi i czują się bardziej komfortowo.

Należy pamiętać, że kocia kuweta nie może stać w okolicy miseczek z jedzeniem. Kot jest zwierzęciem, któremu może to bardzo przeszkadzać.

Dam małą podpowiedź dla osób, które chcą zaadoptować kociaka lub są początkującymi kociarzami.

Moim zdaniem nie można zmieniać drastycznie żwirku np. z bentonitowego na sylikonowy. Kot się bardzo przyzwyczaja. Może to grozić zaprzestaniem oddawania moczu. Taką sytuację miałam z najstarszą kotką Nightką. Kilka lat temu chciałyśmy z mamą wprowadzić żwirek sylikonowy, do tej pory był tylko bentonitowy. Nightka w ogóle go nie zaakceptowała. O tym fakcie zorientowałyśmy się kiedy zobaczyłyśmy, że kuweta w ciągu dnia nie jest w ogóle przez kotkę używana. Początkowo nie wiedziałyśmy co się stało. Od razu poszłyśmy do lekarza. Dostała leki na wywołanie moczu i na wzmocnienie nerek. Kiedy one nie pomagały, po około dwóch dniach zmieniłyśmy żwirek i ku naszej radości kotka na nowo zaczęła korzystać z kuwety. Był to dla niej na pewno ogromny stres i ból. Spowodował to brak naszego doświadczenia. Teraz o tym wiemy i w tym artykule chciałabym Was ostrzec przed takimi zmianami.  

Wszystkie moje porady są wynikiem obserwacji zachowań kotów oraz jako takiego takiego doświadczenia zdobytego w ciągu tych kilkunastu lat. Mam nadzieję, że moje rady pomogą Wam w wyborze żwirku, a także ułatwią pielęgnację kociej toalety oraz pomogą Waszym kociakom czuć się komfortowo. 

Jeżeli macie pytania lub sugestie proszę piszcie. Każdy komentarz i podpowiedź są na wagę złota,  nie tylko dla mnie, ale także innych kociarzy.