Choroby i zabiegi u kotów

Kocia pielęgnacja – w jaki sposób ją stosować

www.kociagromadka.plŹródło: http://www.party.pl

Nie wszyscy, przede wszystkim młodzi kociarze nie wiedzą w jaki sposób przeprowadzać pielęgnację swoich kotów. W tym artykule chciałabym przybliżyć podstawy pielęgnacji naszych podopiecznych. Informacje chciałabym zawrzeć w pigułce, aby łatwiej je zapamiętać. Przedstawiam je na podstawie informacji i wiedzy, którą posiadam oraz którą stosuję wobec naszych kociaków. 

Podstawowe czynności
Czesanie

Przede wszystkim czesanie: to czynność nie dotycząca jedynie kotów z długą sierścią. Takich przede wszystkim, ale koty posiadające krótką sierść potrzebują również wyczesania. Wykonuje się to po to, aby zlikwidować martwe, wychodzące włosie i aby kociaki niepotrzebnie już go nie wylizywały. 

Obcinanie pazurków. Konieczne czy nie?

Pielęgnacja to nie tylko czesanie, ale także obcinanie pazurków. W tym wypadku istnieją dwie teorie. Jedni lekarze mówią żeby nie obcinać ponieważ drapanie i pazury to po prostu kocia natura, natomiast inni mówią żeby obcinać. I tutaj moje zdanie jest następujące. Na ogół nie obcinam naszym kociakom pazurków, ale kiedy widzę, że same sobie je obgryzają i szarpią oraz, że podczas zabawy mogą się zranić. (nieraz widziałam jak Precel albo Kulka mają podrapane uszy) wówczas delikatnie je podcinam. Ze względów bezpieczeństwa. Ince i Najtce obcinam wtedy jeżeli już muszę. Kot w domu pomimo drapaka nie ma możliwości odpowiedniego zdzierania sobie pazurków.

Jeżeli nie wiesz jak przyciąć pazury odpowiednio, idź do lekarza weterynarii ponieważ on wie, do którego momentu można przyłożyć cążki. Nie można naciąć czerwonej części paznokcia ponieważ jest bardzo silnie ukrwiona i naruszenie jej może spowodować szybkie wdarcie się zakażenia.

www.kociagromadka.plŹródło: https://www.cowsierscipiszczy.pl

Czyszczenie nosa, uszu i oczu

Te czynności również wpisują się w czynności pielęgnacyjne. Do tego stosuje się odpowiednie preparaty często dostępne w gabinecie weterynaryjnym. Przede wszystkim jeżeli zauważymy brud w uszach naszych podopiecznych należy udać się do weterynarza. Może być to nie tylko brud, ale również świerzb, drożdżakowe zapalenie uszu bądź inne uszne infekcje. Jeden weterynarz powiedział mi kiedyś, że zdrowy kot nigdy nie będzie miał brudnych uszu.

Pewnego dnia taki brut pojawił się u Precla i Najtki. U Precla okazało się to właśnie drożdżakowe zapalenie uszu, a u Najty zwykłe zapalenie uszu. Precla leczyliśmy dwa miesiące poprzez codzienną aplikację leków, a Najtkę leczymy do tej pory. Leczenie uszu u kotów przebiega bardzo długo i trzeba mieć naprawdę dużo cierpliwości. Nie wolno się zniechęcać. Preparat do czyszczenia dostaliśmy razem z lekiem. Możemy nim kocie uszy przecierać na co dzień, w ramach zabiegu pielęgnacyjnego.

Pielęgnacja zębów

Ostatnim punktem według mnie jest pielęgnacja zębów. Trzeba kontrolować stan kamienia na zębach. Czyszczenie odbywa się mechanicznie lub laserowo. Do mechanicznego nie stosuje się narkozy, ale jest bardziej inwazyjna na okolice wewnętrzne w pyszczku np.mogą być zranione dziąsła. Do metody laserowej stosowana jest narkoza, której częste stosowanie osłabia serce. Przyznam się szczerze, że żadne z naszych futrzaków nie miało czyszczonych ząbków ponieważ nie było takiej potrzeby. Cały czas są pod kontrolą.

Kąpiel

W skład pielęgnacji wchodzi jeszcze kocia kąpiel, ale przyznam się szczerze nigdy nie kąpałam naszych kociaków. Delikatnie mówiąc, nie przepadają za nią. 

Jakie macie podejście do kociej pielęgnacji? Dodalibyście jeszcze coś do tej listy? Czekam na Wasze opinie.

www.kociagromadka.pl Źródło: http://www.party.pl

A w jaki sposób Wy pielęgnujecie swoich pupili? 

Pozdrawiamy!